Píš, lebo nikto nepočúva alebo 3 dôvody prečo som začala písať blog

 1. Prestala som mať výhovorky

Vždy som mala výhovorky. Nechcelo sa mi, radšej som si nerušene odpíjala z kokosového orechu a napísala pár  slov do denníčka. Nemala som čas. Buď som bola pohltená prípravami na cestu alebo samotným užívaním ciest. No komu by sa to už chcelo?

Môžeme mať výsledky alebo výhovorky. Nikdy nie oboje.

Tiež som mala dilemu, ktorá ma delila od blogovania. Písať pre slovensky hovoriace publikum alebo anglicky? Dostala som na to časom odpoveď, ako inak ako na cestách. Tam stretáva človek denno-denne kopec ľudí odvšadiaľ, len veľmi málo práve zo Slovenska. No párkrát sa mi pošťastilo aj to (však Domi?).

To sa nedá porovnať napríklad s počtom výletuchtivých kiwákov (novozálanďanov), pričom ich je o čosi menej ako nás (4.7 milióna). Dobre, dobre, cestujeme aj my, no veľmi často inak, neideme za poznaním, skôr za kurencami do Poľska alebo nakupovať oblečenie na Ukrajinu. Máme to v sebe zakorenené. Výhovorka sa nájde vždy. Za komunistov sa nedalo a teraz je to drahé.

2. Treba písať, keďže nikto nepočúva

Po publikovaní článku TOP zážitok 2016, som si uvedomila, že písanie má zmysel. A veľký. Veľakrát som rozprávala o tomto mojom zážitku, ale málokedy som sa stretla s podobným nadšením aké mám ja sama. Sklamanie.

No článok má skvelú odozvu. Za pár dní mal viac ako 1500 pozretí, momentálne viac ako 2000, čo je pre mňa krásne číslo. A tiež reakcie známych, ktorým som už o tom rozprávala boli, že až ten článok im dal to, čo som sa im snažila povedať. A vtedy som dostala sms: „Píš, lebo nikto nepočúva.“ Aká pravda v dnešnom virtuálnom svete, kde všetci čumíme do svojich múdrych telefónov.

„Píš, lebo nikto nepočúva.“

3. Túžba zdieľať

Toto nie je môj prvý pokus. Vlastne to ani pokusom nie je, ale rozhodnutím. Budem písať, čo som zažila a čo zažívam. Pred skoro tromi rokmi som začala blogovať, ale ako som začala, tak som aj rýchlo skončila. Poznáš to, niektoré veci musia dozrieť.

Nepíšem preto, lebo som vždy písanie milovala, kdeže. Na základnej som potila krv pri slohových prácach, pretože som bola do toho nútená. Teraz ma nik do ničoho netlačí, cítim, že chcem zdieľať, nechcem si nechať svoje skúsenosti len pre seba a rada si  vypočujem aj tvoje príbehy.

Cestovanie nemusí byť vždy útekom z reality, ale aj cesta za zmenou vnímania reality sveta a samého seba. Zhrnula som, čo cestovanie dalo mne a budem rada, ak mi napíšeš do komentáru, čo to dalo tebe alebo čo by si chcel, aby ti to dalo.

Prečo je teda prínosné vydať sa do sveta?

 • lebo keď vyskočíš zo svojej škatuľky, zistíš, že dokážeš robiť divy,
 • lebo človek sa toho naučí veľmi veľa, o svete, o ľuďoch v ňom, no predovšetkým o samom sebe,
 • lebo ak tvojou jedinou prekážkou je, že cestovanie je drahá záležitosť, tak ti poviem, že sa to dá aj bez sponzora a miliónov na účte,
 • lebo zážitky a skúsenosti sú trvácnejšie v porovnaní s akýmkoľvek iným materiálnym statkom,
 • lebo zistíš, aký si úžasný v riešení krízových situácií,
 • lebo nájdeš nový zmysel života,
 • lebo ti dôjde, že svet vôbec nieje taký nebezpečný ako ho prezentujú v médiách,
 • lebo sa ti poprehadzujú životné priority,
 • lebo si uvedomíš aké je ľahké získať nových kamarátov,
 • lebo ti dôjde, že najťažšie je urobiť prvý krok,
 • lebo prídeš na to, že ak si turista, tak nie si cestovateľ a opačne,
 • lebo zistíš, že aj cestovanie sólo nieje také deprimujúce ako sa na prvý pohľad zdá,
 • lebo si uvedomíš, že ako málo potrebuješ k šťastiu.

Píšem pre teba?

Ak odo mňa čakáš rady kam na dovolenku do rezortu alebo ktorú cestovnú kanceláriu si vybrať, tak ťa sklamem. Služby cestoviek nevyužívam, razím si svoju cestu. Na mojom blogu nájdeš tipy ako cestovať za dobrodružstvom lacno a ľahko, krátkodobo aj dlhodobo. Nemusíš sa báť, ak miluješ svoju prácu, nebudem ťa navádzať na výpoveď, ak náhodou nemiluješ, tak sa neokúňaj a hor sa do zmeny. Do akej je na tebe.

Tak čo, aj tento rok bude pre teba taký zábavný ako minulý  alebo budeš počúvať svojho cestovného chrobáka?

Lenka Vantuchová
Užívam si dobrodružstvo a prekonávanie vlastných limitov. Túto kombináciu som našla v CESTOVANÍ. Moja 2 a polročná cesta okolo sveta bola cestou za lepšou verziou samej seba,  preto som tu s misiou podporiť nasledovanie cestovného chrobáka. On vie prečo vŕta. Počúvaj ho. Môj príbeh si môžeš prečítať tu: >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.