Backpacker Tomáš si ako 6-ročný otvoril cestovnú kanceláriu u babky za televízorom (rozhovor)

Tomáš si svoje cesty viditeľne užíva. Komfort mu však nie je srdcu blízky, rád sa vyspí aj bez strechy nad hlavou, stopne si miestneho, z ktorého si spraví nového kamoša a každý problem vidí skor ako výzvu na ďalšie dobrodružstvo. Tento rok už stihol okrem iného aj 2-mesačné vandrovanie po Južnej Amerike a prvýkrát okúsiť africkú zem.
Osobne sa zatiaľ s Tomášom nepoznáme, no sledujem jeho behanie po svete na facebooku, kde poctivo zdieľa dennodenné príbehy dobrodruha, aboby bol svet gombička. Prečo? Lebo svet gombičkou je. Viac už prezradí Tomáš v rozhovore.

Koniec sveta, Ushuaia, Argentína

1.      Život je buď odvážne dobrodružstvo alebo nič, vyhlásila Helen Keller a ja mám pocit, že Ty sa presne týmto riadiš. Je to tak? Alebo máš vlasnú formulku?

Popravde, ja sám som dobrodružný chlap a tak mi život ponúka odvážne dobrodružstvá. A keď náhodou nie, spravím si ich. Nechcem si pred smrťou povedať, čo som mohol urobiť a ľutovať. Radšej to skúsim, aj bez želaného výsledku. Ja sa v živote nemám čas nudiť.
2.      Aký bol prerod z Tomáša domaseda na Tomáša dobrodruha? Ak u Teba prerod bol …

Ak u mňa dáky prerod bol, tak v šiestich rokoch. Rodičia ma zobrali na prvú dovolenku do Talianska, kde som svoje hodinky utopil vo fontáne kvôli jednej líre hneď po príchode. Po dovolenke som si u starkej za televízorom v kúte urobil vlastnú cestovnú kanceláriu. Odvtedy som vedel, že budem cestovať. A veľa.

3.      Kde všade si už bol?

Do dnešného dňa som navštívil 45 štátov. 3 v Južnej Amerike, 1 v Afrike, 11 v Ázii a 30 v Európe.

Mount Haushan, Čína

4.      Podľa čoho si vyberáš destinácie?

Od mala poznám štáty, ktoré sa oplatí s určitosťou vidieť a tak tam nesmiem chýbať. Na zozname mám štáty, v ktorých musí byť niečo výnimočné pre mňa. Na históriu a prírodu nedám dopustiť. Keď už plánujem, tak to neskôr spojím s krajinami, ktoré na zozname nemám, aby som nenavštívil jeden štát a o polroka prídem o 500km južnejšie pri návšteve ďalšieho štátu. Takto šetrim za letenku a cestujem pár mesiacov.
5.      Kto je tvojou najvačšou inšpiráciou? Alebo kde tu inšpiráciu čerpáš?

Mojou inšpiráciu sú takí istí ľudia, ako som ja sám. Sú to ľudia, ktorí niečo vo svojom živote robia. Od cestovania po iné koníčky. Sú pre mňa zaujímaví a rád s nimi vediem rozhovor plný smiechu.
6.      Čo robíš, ak nie si práve na cestách?

Ak práve necestujem, pracujem v Anglicku a šetrím si na vlastné bývanie a cestovanie. Taktiež veľa športujem a učím sa novým veciam. Mám rád výzvy a zdokonaľujem svoj život v každej oblasti.

Angkor Wat, Kambodža


7.      Kto z ľudi, ktorých si stretol Ťa najviac ovplyvnil? Prečo?

Najviac ma ovplyvnila Marcela, ktorú som spoznal vo Vietname a je z Chile. Navštívil som ju tento rok u nej. Požičali sme si auto a išli do Patagónie. Nuž, od začiatku som vedel, že to z mojej strany nebude klapať, ale bolo to z každého hľadiska zaujímavé a snažila sa. Za to má môj obdiv. Mám ale pocit, že sa už nikdy neskontaktujeme.
8.      3 veci, ktoré Ti cestovanie dáva?

Raz dávno mi jedna pani povedala vo folklórom súbore: Tomáš, ty tu blúdiš ako blúdny Holanďan. Cestovanie ma týmto smerom nasmerovalo, čo vlastne od života očakávam a čo chcem dosiahnuť.
Taktiež mi to dáva pocit byť šťastným človekom bez domácich problémov, ktorý si môže robiť čo chce. Sloboda.
A tretí bod je výzva. Mimo komfortnej zóny sa ma život vždy spýta: Ideš do toho? Chceš ochutnať toto? Veríš mu? Bojíš sa?….
Takto sa musím rozhodnúť a potom riešim, či to bolo správne a prečo to náhodou nevyšlo.

9.      Do akej najriskantnejšej situácie si sa vrhol?

Na každej dlhšej ceste sa snažím urobiť niečo, čo normálny človek nerobí, alebo o tom mieste nepočul. Mám dve:
Nočný výstup v hmle na Fuji sopku v Japonsku, na ktorej som sa skoro zabil a 100 metrov pod vrcholom som sa musel otočiť.
Druhý bol 50 km pochod po plážach, lesoch, močiaroch, v blate, v daždi, brodil nahý ľadové rieky po prsia, kde som mal batoh nad hlavou. Bol to najjužnejší bod pevniny kontinentu Južnej Ameriky. 4 dni mimo civilizácie a 100km v nohách.
Teraz plánujem na február 2018 môj najväčší a najsilnejší zážitok života. O tom ale inokedy.

Fuji, Japonsko

10.     Láska na cestách. Známa je láska k Aziatkám, vraj ak má muž vzťah s Aziatkou, už nechce inú, ako to vidíš Ty? Máš skúsenosť?

V Číne som spoznal Číňanku Gaby, ktorá si kúpila za mnou do Thajska letenku. Bohužiaľ to bola skôr katastrofa a tak sme sa v Kambodži oddelili. Vo Vietname sa jedno dievča za mňa chcelo hneď vydať a s ďalšou, s ktorou som bol na káve mi povedalo, že majú iné zvyky a tak som ostal bez pusy. Aj keď som v Kambodži videl najkrajšie dievča v živote, Aziatky ma nepriťahujú. Dávam prednosť Slovenkám a Češkám. Snáď raz spoznám také šialené dievča ako ja a precestujem s ňou celý svet 🙂
11.     Všetci máme sny, no nie všetci z nich robíme  plány a uskutočňujeme ich. V čom si myslíš, že je problém?

Sny ostávajú v oblakoch a predsa, sme dospelí ludia. Čo tak si dať reálne ciele, ktoré môžeme dosiahnuť a ísť im cieľavedome naproti?
12.     Čo by si odkázal všetkým tým, ktorý tvrdia, že by radi cestovali viac, ALE že sa to nedá, nemajú čas, nemajú peniaze alebo podobné výhovorky?

Cestovanie je koníček ako každý iný. Musí to byť priorita číslo 1 a urobiť pre to všetko, aj odsunúť priateľov, či rodinu. Aj iní známi ludia by neboli tam hore, ak by nešli tvrdohlavo za svojimi cieľmi. Hovorím si: chcieť je pekné, no mať je ešte krajšie. Ja sa rodičov nepýtam na ich názor, ja len poviem kam idem. Máme ale nepísané pravidlo: choď si kam chceš, ale musíš sa vrátiť. Zatiaľ sa mi to darí.
13.     Povedz nám, kam sa balíš najbližšie po dopísaní týchto riadkov?

Najbližšia moja zastávka je na konci júla vo Švajčiarsku na 3 noci.

Žlté hviezdy sú miesta, kde Tomáš už bol a zelené, kam sa chystá.

Tomášovi ďakujem pekne, že si našiel čas na rozhovor a želám ešte veľa jedinečných zážitkov. Jeho cesty sleduj tu >>>

A čo dáva cestovanie tebe? Pridaj do komentu.

Fotky: archív Tomáš Sobota

Lenka Vantuchová
Užívam si dobrodružstvo a prekonávanie vlastných limitov. Túto kombináciu som našla v CESTOVANÍ. Moja 2 a polročná cesta okolo sveta bola cestou za lepšou verziou samej seba,  preto som tu s misiou podporiť nasledovanie cestovného chrobáka. On vie prečo vŕta. Počúvaj ho. Môj príbeh si môžeš prečítať tu: >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.