8 dôvodov, prečo je Havaj nielen pre vyvolených plus odhalené výdavky

Byť na Havaji znie super úžasne. Predstavu o ňom som mala takú, ktorú mi dali vyumelkované fotky internetu. Tiež som z nich mala pocit, že tieto tropické ostrovy sú len pre vyvolených pracháčov. Prvé pomyslenie, že by bolo reálne sa na Havaj dostať, prišlo ako chudobnému šudentovi ťažko pracujúcemu celé leto v New Jersey na working holiday vízach. Vtedy však dostali priestor iné predtým nedosiahnuteľné miesta ako New York, Miami, či Kalifornia.

Čas na Havaj prišiel počas môjho ročného pobytu v Kanade. Po kúpe leteniek som si kládla otázky, že čo tam vlastne ideme mesiac robiť. Mrochtiť sa na pláži celé dni, učiť sa surfovať alebo tancovať hula (miestny tanec)? Chceli sme niečo viac a tam sa nám otvorili oči. Miesto pre vyvolených končí v hotelovom rezorte na Waikiki a všetko ostatné je aj pre teba, preto som pre teba spísala 8 dôvodov.


1. môžeš liezť po havajských kopcoch, zadarmo 

Toto je pre mňa TOP záležitosť. Ak sa ti v tom teple chce tak na hodinovú prechádzku, môžeš sa vybrať na diamantovú hlavu (Diamont Head) so super výhľadom na Waikiki. Dobre, dobre, práve táto mini túra nie je až tak zadarmo, stojí 5 dolárov, keďže je dosť spopularizovaná a polezieš určite aj so skupinou Číňanov, ale oplatí sa. Ostatné zadarmo sú. Tiež hodina lezenia rebríkom na Koko Head je pre mňa „musíš ísť“ miestom, keď sa už na ten Havaj dostaneš.

A potom poldňové až dňové túry. Na ostrove Oahu absolvuješ napríklad strašidelne špicaté tri kopce Olomana, Deadman´s Catwalk túru alebo Pu´u Manamana Trail. Na Maui to môže byť túra Lahaina Pali Trail a fajne sme sa zablatíš na Waihee Ridge Trail. POZOR ale, niektoré túry sú dobrodružnejšie, a to tým štýlom, že sú označené ako „Private property“ (súkromný majetok) a nemal by si tam liezť, počas celej cesty ťa na to budú upozorňovať tabule a možno budeš musieť prekonať prekážku typu plot. Jeden taký kopec lezieš s miestnym Havajčanom a ten ťa utešuje, že tabule sú len na bububu nepriateľa, a aj keby vás chytili, tak z toho nič nebude. Počas túry nikoho nestretneš a na konci už nájdeš veselo sa fotiacich ľudí.

Ak chceš ešte o trošku viac vzrušenia, choď na jednu z nočných túr. Obľúbená je Stairway to heaven (Schody do neba), je zakázaná, keďže tam chýbajú niektoré schody, čo je nebezpečné a druhým dôvodom je, že miesto je tiež súkromným majetkom. A kedže sú ľudia, ktorých nezastavíš len tak, skúšajú to rôzne, teda hlavne v noci, nastražia strážnika a keď ťa tam načapajú, dostaneš fajnú pokutu (vraj až 1000 USD).

Skúseného a zdatného turistu určite naláka niekoľkodňová túra na ostrove Kauai, Na Pali Coast. Vidíš len fotky, podľa ktorých súdiš, že to musí byť wau wau wau a počuješ príbehy o vrtulníku, ktorý tam chodí často zachraňovať.

2. môžeš si zadarmo strhnúť kokos rovno zo stromu, a nielen kokos

Predstav si, že si na prechádzke, okolo kokosové palmy, na nich kokosy, potrasieš alebo vylezieš a odtrhneš, pracne rozbiješ, vypiješ a zješ. Čerstvé kokosy sú tie naj. Alebo. Vezieš sa v aute a pri ceste vidíš ďalšie autá. Hm, ďalší vodopád, pomyslíš si. Ale eee. Trasú sa tam bananovníky, pomáhaš si palicou a padá špeci druh banánov, jablkové banány (apple banana).

Alebo. Ideš sa najesť a vyberieš si reštiku, kde je majiteľom Čech. Ten ťa pošle na haciendu Slovákov, kde sa oslavujú narodeniny, kúpiš víno a ideš. Dozvedáš sa zaujimavé životné príbehy, nechajú ťa prespať v aute na ich pozemku, ráno pripravia fajnové raňajky a nabalia na cestu čerstvými kokosmi a cintrónmi. Stretneš tu aj jeden inšpiratívny pár, ktorý zbalil caky-paky a vycestoval zo Slovenska aj s jedným bábom. Majú už aj druhé, starajú sa o apartmány a akurát majú jeden voľný, kde vás, chudinky spiace v aute, chcú nechať prespať. Poďakuješ sa, lebo vy smerujeme na opačnú stranu ostrova, možno na ceste naspäť, dostaneš telefónne číslo.

A na ceste naspäť ťa tam majú. Napečú rezne a vyperú, čo je pre človeka na cestách lepšie ako tabuľka čokolády. Dostaneš ďalšie telefónne číslo, tentokrát na Slovákov na inom ostrove, Maui, ktorí požičiavajú autá. O týždeň ťa už od nich čaká autíčko na letisku, až za pár dní sa stretávaš s celou bandou v bare a podpisuješ zmluvu, platíš, dostávaš ponuku na gauč a pozvanie na thanksgiving večeru. Kde som to počula, že sa Slováci vo svete nepoznajú? Nie je pravda.

3. môžeš zadarmo ochutnávať havajskú kávu a makadamiový oriešok

Milovník kávy maj sa na pozore, pri potulkách ostrovmi naďabíš na množstvo kávových fariem. A nemilovník buď na pozore tiež, lebo sa dosť ľahko môže stať, že si tú kávu zamiluješ. Vyskúšaj si to na vlastných chuťových pohárikoch. Ochutnáš príchute kávy od výmyslu sveta, prevedú ťa kávovou farmou a urobia prednášku. Všetko free. A ešte odchádzaš nabalený s obrovskými avokádami, ktoré sa ti ledva zmestia do ruky.

A keď budeš mať kávy až po uši, zamier si to na makadamiovú farmu, Hamakua na ostrove Big Island. Rozlúskneš si vlastný oriešok, okoštuješ makadamiu na sladko aj na slano. Že wasabi príchuť? No nie všetko je úplne jazyku lahodiace. Už keď si tam, skúšaš aj makadamiové maslo a cez okno sa prizeráš ako to všetko vyrábajú. Mňam. Tiež free.

4. môžeš vidieť obrovské korytnačky na čiernej pláži, či slniť sa na zelenej

Ale fakt obrovské. Veď pozri na fotku dole. Vyvaľujú sa na čiernej pláži a keďže pre teba nie sú tieto tvory denne na očiach vyťahuješ foťák a o dušu ich chúdence takto vyrušuješ.

Jednu takúto pláž nájdeš na ostrove Big Island a volá sa Punalu´u, vznikla sopečnou činnosťou, preto tá farba. Na Big Islande nájdeš okrem bielej pláže (koralovej) aj zelenú, Papakōlea, vďaka kryštáľu olivínu. Aby si sa k nej dostal, musíš vydať trošku námahy, rozumej vypotiť o čosi viac v tom teple na 4-kilometrovej nenáročnej túre. Požičovne áut priamo zakazujú použiť auto na tejto ceste, tak musíš odparkovať na vyznačenom parkovisku. No môžeš byť aj lenivý, bude ti ponúknutý odvoz, no buď si vedomý toho, že je to nelegálne. Majiteľ poľnej cesty nepovoľuje prechod áut k pláži, keďže to ničí krajinu. Tak sa premôž, budeš odmenený krásou prírody.

5. si môžeš požičať auto a voziť sa v ňom po ostrovoch a zároveň v ňom prespať 

Havaj je Amerika. Teda najjednoduhšie prmiestňovanie si zabezpečíš požičaným autom. Najlepšie, ak ste dvaja a nie veľmi na komforte založení, vtedy si z auta spravíš hostel. Aj keď v mojich očiach je spanie v aute veľmi praktické, každý deň si inde a nemusíš sa stále vracať naspäť na to isté miesto. A zvlášť na Havaji si dokážeš ľahko zabezpečiť hygienu, každá pláž má sprchy alebo môžeš využiť vonkajšie sprchy nejakého resortu a na chvíľu sa cítiť ako vyvolený. Zaparkuješ na noc kde ti príde, od Walmartu (nákupné centrum) až po parkovisko v národnom parku s výhľadom na vybuchujúcu sopku.

Ak sa ocitneš na ostrove Kauai, na parkoviskách bežne natrafíš na zdivočelé sliepky, ktoré kedysi žili šťastne? na farme. Hurikán v roku 1992 naučil sliepky lietať a odvtedy si žijú voľne. Nie nie, nejdem ti radiť, aby si z nich spravil večeru. Tie slepačie rodinky na parkoviskách vyzerajú celkom milo a necítiš sa sám a máš pocit, že by to mohlo byť aj horšie. A ty máš aspoň strechu auta nad sebou.

Ešte jedna rada. Ak sa vyberieš na prechádzku po pláži počas západu slnka, skús si zapamäť kde si zaparkoval. Hlavne ak je to mimo Waikiki pláže, ktorá je osvetlená, ostatné časti ostrova a ostrovy, keď je tma, tak nevidíš fakt NIČ a na ceste naspäť je problém. Zabúdaš aj na romantiku západa slnka. Svietiš mi vybíjajúcim mobilom bez signálu. Kráčaš ani nievieš kam a nohy sa ti zabárajú do piesku, všetko sa ti zdá povedomé, už už spoznávaš parkovisko, no je to len klam. Máš pocit, že kráčaš pridlho. Už nevládzeš chodiť po piesku. Konečne výjdeš na cestu, ale netušíš, ktorým smerom je zaparkované tvoje auto. Nevidíš nič, bojíš sa, v hlave sa ti vynárajú hororové scény, chytáš kamošku za ruku. A zrazu svetlo. Prichádza auto. Stopneš ho a snažíš sa spomenúť si na dáky záchytný bod, aby si vysvetlil, kam vlastne chceš ísť, keď už nevieš smer. Misia úspešná. Ideš hľadať vhodné miesto na noc, cestou ešte odplácaš dobročinnosť a berieš stopára …

Auto si môžeš požičať na každom ostrove, aj keď to nie je nevyhnutné napríklad na Oahu, autobusy jazdia po celom ostrove krížom krážom.

akurát biely kabriolet sme nemali na bývanie, iba na vozenie na pár dní po ostrove Oahu

6. môžeš couchsurfovať na lodi, na internáte aj na Waikiki

Ak si ešte nepočul o couchsurfingu, tak v skratke ponúka možnosť získania ubytovania zadarmo po celom svete. Áno, áno, znie to asi neuveriteľne, ale funguje to a áno môže to byť aj nebezpečné pre dievča samé a preto choď vo dvojici.

Pár dní na lodi na Havaji znie super kúl a preto ti vôbec nevadí a nepríde ti to veľa, že máš prispieť 10 dolárov na noc na opravu lode, lebo sa chystá na cestu okolo sveta. Napíšeš správu, chlapec to odsúhlasí, príde pre teba na letisko a potom zistíš, prečo tých 10 dolárov. Okrem psa sa po lodi potulujú aj iné zvieratká a tie ti už neprídu až také zlaté. Po prvej noci balíš svoju príručnú batožinu a dobrovoľne sa stávaš bezdomovcom.

Nadšene tráviš svoj prvý deň na havajskej pláži, podvečer už rozmýšľaš kde budeš spať, hľadáš wifi a dávaš ešte jednu šancu couchsurfingu. Slovo emergency (núdzová situácia) zaberá a ty za chvíľu klopeš na dvere bytu na Waikiki. Spolu so 6mi ďalšími couchsurfermi v tomto jednoizbáku sa prepašuješ na pokyny svojho hostiteľa do bazénov 5-hviezdičkového hotela a na chvíľu sa cítiš ako vyvolený. Z hostiteľa sa postupne stáva ohana (po havajsky rodina). Hostiteľ ťa naučí ťa surfovať, preleziete spolu kopce nielen na ostrove Oahu a Maui, ale aj kopce kanadské a slovenské.

Na ostrove Big Island prídeš na to, že ti tam môže byť aj zima a že na Havaji môže napadať aj sneh. Lezieš po sopkách, kde už ale nenájdeš sprchy, tak hľadáš inde, na couchsurfingu. Ozve sa ti študent Havajskej univerzity v Hilo, parkuješ si to pred Univerzitou a obdivuješ štandard amerického internátu.

7. môžeš tam stráviť celú svoju ročnú dovolenku a stále budeš mať pocit, že sa tam nevieš nudiť

Minieš si celých 20 dní na toto havajské dobrodružstvo, no pri odchode budeš mať stále pocit, že by si si tam mohol minúť aj tých budúcoročnýchh 20 dní. Nuda nehrozí a už len to množstvo kopcov, ktoré poskytujú neskutočné výhľady, ti vedia vyplniť čas plnohodnotne.

8. aj keď ťa to stále niečo stojí, zážitky z Havaja sú nezaplatiteľné

Už ťa počujem ako mi argumentuješ, že je to na opačnej strane zemegule a už letenka ťa bude stať majland. Ale ak sa chce, tak sa aj celý vesmír spojí, tak ako sa spojil ten môj, môže aj ten tvoj. A tie zážitky potom sú nevyčísliteľné. No aj tak, účtovník sa vo mne nezaprie, poctivo som rátala a mám pre teba konečné čísla, aby si mal prestavu koľko ťa to asi môže stáť.

Prehľad celkových výdavkov za mesiac na Havaji

Ak sa ti článok páči a vieš, že by v ňom našli potrebné info aj tvoji kamoši, prosím zdieľaj ho s nimi.

Lenka Vantuchová
Užívam si dobrodružstvo a prekonávanie vlastných limitov. Túto kombináciu som našla v CESTOVANÍ. Moja 2 a polročná cesta okolo sveta bola cestou za lepšou verziou samej seba,  preto som tu s misiou podporiť nasledovanie cestovného chrobáka. On vie prečo vŕta. Počúvaj ho. Môj príbeh si môžeš prečítať tu: >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.